projekt GreenRisk4ALPs
Občina Kranjska Gora sodeluje z Zavodom za gozdove Slovenije in Biotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani, Oddelkom za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire v mednarodnem projektu, imenovanem ˝GreenRisk4Alps˝, ki poteka v programu Interreg za Območje Alp, obravnava pa pomen varovalnih gozdov pri zaščiti pred naravnimi nevarnostmi.
Kot del participativnega procesa, v katerega so vključeni pomembnejši deležniki in strokovnjaki s področij obvladovanja naravnih nevarnosti, sta slovenska parterja v sodelovanju z Občino Kranjska Gora ter projektnim partnerjem iz Bolzana zasebnim inštitutom EURAC v četrtek, 17. 9. 2020 pripravila delovni sestanek, na kateri smo obravnavali metodologijo hitre ocene naravnih nevarnosti in upravljanja z njimi (razvita v projektu), ki omogoča oceno skalnih podorov, snežnih in zemeljskih plazov ter drobirskih tokov. Cilj metodologije je ugotoviti stopnjo pripravljenosti na obvladovanje tveganja, ki jih predstavljajo naravne nevarnosti, kateri ukrepi in viri so pri upravljanju tveganj na razpolago in kje so v prihodnje potrebne izboljšave. Na sestanku, potekal je v gasilskem domu Gozd – Martuljek, je sodelovalo 11 glavnih deležnikov in strokovnjakov iz območja občine Kranjska Gora ter predstavniki sodelujočih partnerjev projekta.
Sestanek je bila razdeljena v tri dele. V prvem sta bili predstavljeni metodologija in način dela, ter izbrani dve poglavitni naravni nevarnosti iz nabora, ki je bil predhodno predlagan in ki po mnenju udeležencev predstavljata močnejšo grožnjo na območju občine Kranjska Gora. Udeleženci si izbrali nevarnosti padajočega kamenja in drobirskih tokov.
V drugem delu je bila izvedena ocena tveganj, ki je potekala v okviru devetih vsebinskih sklopov: (1) analiza nevarnosti in tveganja, (2) raba tal in prostorsko načrtovanje, (3) tehnični ukrepi, (4) varovalni in zaščitni gozdovi, (5) obveščenost o tveganjih, (6) sistemi za zgodnje obveščanje, (7) odziv, (8) okrevanje/ sanacija in (9) prilagajanje podnebnim spremembam.
V zaključku sestanka so bili predstavljeni rezultati analize, ki so pokazali prednosti in morebitna izboljšanja sistema upravljanja z izbranimi naravnimi nevarnostmi ter zaščite in reševanja na območju občine Kranjska Gora.