Vabimo vas k sodelovanju v procesu priprave strateškega načrta razvoja in upravljanja turizma v občini Kranjska Gora do leta 2035
Vabimo vas k sodelovanju pri pripravi strateškega načrta razvoja in upravljanja turizma v občini Kranjska Gora do leta 2035. V procesu želimo skupaj z vsemi vami – prebivalci vseh generacij, turističnimi ponudniki, kmeti in podjetniki v drugih dejavnostih – dogovoriti nadaljnjo smer ter prednostne ukrepe razvoja in upravljanja turizma v Kranjski Gori vse do leta 2035.
Želimo, da ta spletna stran služi ne samo za informiranje in vabilo k sodelovanju v procesu, temveč tudi kot platforma za podajanje vaših pobud in pogledov.
MARCA IN APRILA SMO IZVEDLI PRVI KROG USKLAJEVANJA Z VSEMI KLJUČNIMI DELEŽNIKI
Novelacijo turistične strategije vodimo kot celoletni proces, v katerega na različne načine vključujemo tiste skupine prebivalcev in deležnikov, ki so pomemben sestavni del lokalne skupnosti ter celostne ponudbe in izkušnje obiskovalca Kranjske Gore. Po uspešno izvedeni anketi februarja in uvodnih pogovorih s Strateško skupino smo v prvem tednu aprila na treh ločenih delavnicah odprli razpravo o najpomembnejših izzivih turistične destinacije Kranjska Gora in možnih rešitvah v naslednjih 10-tih letih.
Ključni poudarki iz izvedenih 3 delavnic
Na dopoldanski delavnici v četrtek, 4. aprila 2024, smo se s predstavniki več kot 40 najpomembnejših turističnih ponudnikov in outdoor agencijami prednostno osredotočili na vprašanje sezonskosti: kako v 20 % leta, to je v konicah sezone, bolje upravljati turizem in namesto širjenja nastanitev spodbuditi dvig kakovosti ponudbe na vseh ravneh. Spraševali smo se, v katero smer nadgraditi produkte in dopolniti doživetja v ostalih 80 % leta, da bo destinacija celoletno konkurenčna in bolje prilagojena vse bolj zelenim zimam na eni strani in potrebam novih generacij na drugi.
Na drugo (popoldansko) delavnico 4. aprila 2024 so bili povabljeni predstavniki vseh petih krajevnih skupnosti, agrarnih skupnosti, turističnih in planinskih društev ter ostalih večjih društev. Izpostavili so potrebo po večjem spoštovanju lokalnih prebivalcev, kmetov, zasebne lastnine, narave in prizadevanj prostovoljcev v društvih, tako s strani obiskovalcev in kot tudi začasnih prebivalcev, ki v kraju bivajo za vikende. Lokalni deležniki si želijo tesnejšega sodelovanja pri načrtovanju režimov obiska, turistične ponudbe, umeščanju kolesarskih in pohodniških poti. Posebej je bilo izpostavljeno upravljanje dnevnega obiska, pravočasno komuniciranje novih pravil in dejstva, da je kapaciteta obstoječih parkirišč zadostna glede na nosilno zmogljivost posameznih vasi in narave. Opozorili so, da širjenje parkirišč povečuje dnevni obisk.
V petek, 5. aprila 2024, zvečer je Občina Kranjska Gora na tretjo, odprto delavnico, povabila še splošno javnost, saj je prav iskanje pravega ravnotežja v sobivanju med prebivalci in turizmom eno pomembnejših vprašanj prihodne poti turizma v občini. Delavnice se je udeležilo več kot 30 zainteresiranih občanov. Poudarili so, da so posebej ponosni na gorsko naravo in potrebo po ohranjanju le-te, izpostavili pa skrb, da slednje ne bomo preveč obremenili. Domačini si želijo umirjanja rasti turizma in spoštovanja lokalne skupnosti. Visoke cene nepremičnin odganjajo mlade domačine izven občine, kraji pa izgubljajo kreativni potencial in identiteto. V petih omizjih je nastalo več odličnih predlogov za bolj trajnostni pristop, od postavitve zgornje meje obsega ležišč glede na prebivalca (1,5), do podpore pri načrtovanju turističnih kmetij, prepovedi zasajanja invazivnih rastlin in navodilih za sajenje avtohtonih vrst v javni prostor in zunanje okolico turističnih objektov in hiš, pa vse do umika parkirišč iz rečnih strug. Za nadaljnje delovanje in še posebej uvajanje sprememb v turistični ponudbi pa na vseh ravneh potrebujemo kadre, zato je potrebno razmisliti o poseben programu spodbud in ugodnosti za vse, ki bi želeli razvijati svojo karier v Kranjski Gori.
Kako naprej v procesu
Na podlagi razprav iz delavnic in ugotovitev iz ankete so pripravljavci že predlagali področja, kjer v obstoječi strategiji vidijo potrebne spremembe in se o tem pogovorili s člani Strateške skupine (drugo srečanje je potekalo 11. april 20024, naslednje v začetku junija in nato septembra). Za določena področja smo ugotovili, da so potrebni dodatni bolj osredotočeni pogovori, kot npr. produkt kolesarjenja, izvesti pa bo potrebno še več individualnih oziroma poglobljenih pogovorov.
V drugi polovici maja je predvideno skupno srečanje večjih turističnih ponudnikov in predstavnikov krajevnih skupnosti in civilne družbe. Z izhodišči strategije bo junija seznanjen občinski svet, čez poletje in v jesenskem času pa bo strategija dopolnjena s konkretnimi predlogi strateških projektov oziroma akcijskim načrtom.
Vabimo vas, da na povezavi pogledate analizo stanja in delovni nastavek ključnih strateških opredelitev.
SPLETNA ANKETA TURIZEM KRANJSKA GORA 2035: zbrali in analizirali smo vaše poglede
V okviru procesa priprave načrta razvoja in upravljanja turizma v občini Kranjska Gora do leta 2035 je od 5. februarja do 9. marca 2024 potekala spletna anketa, v kateri smo vas vprašali o vaših pogledih na ključne izzive, razvojno smer in prioritetne ukrepe na področju razvoja in upravljanja turizma v občini Kranjska Gora.
Odzvalo se vas je več kot 450, v celoti pa anketo izpolnilo 333, od tega slabi dve tretjini občanov, ki se ne ukvarjate s turizmom, in dobra tretjina turističnih ponudnikov. Večji del odgovorov smo naslovili na obe javnosti, nato pa določena vprašanja poglobili po segmentih ter na ta način dobili temeljit in poglobljen pogled na vse ključne vidike. Večina vprašanj je bila zastavljenih na način, da smo lahko kvantitativno primerjali poglede, nekaj je bilo odprtih, pridobili pa smo izredno veliko vaših pogledov, zapisov in predlogov. Skrbno smo jih preučili in jih bomo ustrezno vključili v naslednje korake in predloge ukrepov.
Na povezavi objavljamo podrobno analizo ankete in vas vabimo, da jo pregledate. Če poskušamo povzeti zgolj nekaj ključnih sporočil: Turizem prepoznavate kot najpomembnejšo dejavnost občine, ki pomembno vpliva tudi na druge dejavnosti in prinaša pozitivne učinke za skupnost, pri čemer ste občani zelo visoki ocenili problematiko vpliva turizem na povečanje cen nepremičnin, prometnih težav, prevelik obseg dnevnih obiskovalcev v visoki sezoni, ob tem tudi širitev preprostih nastanitev, vpliv prekomernega onesnaževanja ter vpliv turizma na povečanje življenjskih stroškov.
Zadovoljstvo z razvojem turizma ste ocenili na 2,1 od 4, splošno zadovoljstvo s kakovostjo bivanja v občini pa nekoliko višje, z 2,6 od 4. Kljub temu ste prepoznali pozitivne premike na izboljšanju kakovosti turistične ponudbe v primerjavi z 10 let nazaj, najbolj pa izpostavili poslabšanje upravljanja (povečanih) turističnih in prometnih tokov, večinsko vezanih na visok dnevni obisk v visoki sezoni, še posebej ob koncih tedna in lepem vremenu. Med prioritetnimi ukrepi tako poudarjate urejanje in umirjanje prometa, urejanje javne in turistične infrastrukture, vlaganja v izboljšanje kakovosti ponudbe in upravljanje obiska (geografsko in časovno – krepitev ponudbe za jesen in pomlad). Med vsebinskimi odgovori je zelo izpostavljena vizija dolgoročno vzdržnega ravnovesja med turizmom in lokalno skupnostjo. Želite si aktivnejšega dialoga in sodelovanja v destinaciji.
Analizo spletne ankete nadete tukaj.
Občina Kranjska Gora v partnerstvu s Turizmom Kranjska Gora pristopa k posodabljanju načrta razvoja in upravljanja turizma v destinaciji za naslednje desetletje, saj se čez leto dni izteče veljavnost obstoječi Strategiji razvoja turizma občine Kranjska Gora 2015–2025.
Kot smo zapisali v krovni razvojni strategiji občine, turizem je in ostaja tudi v prihodnje najpomembnejša gospodarska panoga občine, s pomembnim učinkom na ostale dejavnosti, zaposlenost in dohodek občanov.
Naš ključni strateški cilj v občini Kranjska Gora je sobivanje. Razvojni koncept turizma, ki bo omogočil prijazno in dolgoročno vzdržno sobivanje občanov in obiskovalcev. Ki bo odgovoren do vseh: do okolja, ljudi oziroma skupnosti, hkrati pa tudi ponudil perspektivo za domače podjetnike, kmete in še posebej tudi za mlade.
Prihodnji razvojni koncept se tiče vseh nas – zato je vaše aktivno sodelovanje res ključno. Vabimo vas k sodelovanju v čim večjem številu, saj bomo le v odprtem dialogu in ob aktivnem sodelovanju vseh vas oblikovali pravi model sobivanja in ustvarili vsem prijazno občino.
Intenzivne globalne spremembe, novi trendi, tehnologije in potovalne navade vedno močneje vplivajo tudi na lokalne razmere, tako na konkurenčnost destinacije in posameznih turističnih podjetij kot tudi na zadovoljstvo naših gostov, v osnovi in temeljih pa vse bolj na kakovost bivanja občanov. Na lokalno skupnost.
V katero smer začrtati nadaljnji razvoj in upravljanje destinacije Kranjska Gora, ob vse toplejših zimah, povečanem poletnemu pritisku na gorski svet, pomanjkanju kadrov ter omejenih naravnih virih, zmogljivostih infrastrukture in prostora. Kako zagotoviti uspešno sobivanje med turizmom in vsakdanjim življenjem prebivalcev destinacije oziroma občine Kranjska Gora? Kaj turizem še lahko stori za skupnost? Kje so meje in kje potenciali ter sinergije turizma?
Konec januarja smo začeli celoletni odprti proces priprave strategije turizma, v katerega vabimo vse skupine deležnikov. V procesu želimo skupaj z vsemi vami – prebivalci vseh generacij, turističnimi ponudniki, kmeti in podjetniki v drugih dejavnostih – dogovoriti nadaljnjo smer ter prednostne ukrepe razvoja in upravljanja turizma v občini Kranjska Gora vse do leta 2035.
Delo bo intenzivno poteklo praktično tekom celotnega leta 2024:
1. Prvi korak je spletna anketa ki bo odprta do konca februarja.
2. Februarja bodo potekali poglobljeni intervjuji z notranjimi in zunanjimi deležniki.
3. Celoten proces bo spremljala in strokovno usmerjala stalna širša Strateška skupina, v katero bodo imenovani predstavniki vseh skupin deležnikov (s področja turizma in povezanih dejavnosti ter predstavniki lokalnih oziroma krajevnih skupnostih). Sestala se bo 4-krat, v vseh ključnih fazah priprave načrta (želimo pa jo vzpostaviti kot stalno skupino, ki bo v celotnem obdobju redno spremljala izvajanje strategije):
a. Prva delavnica: 26. marec 2024;
b. Druga delavnica: 9. april 2024;
c. Tretja delavnica: 4. junij 2024;
d. Četrta delavnica: September 2024.
4. Aprila sledijo fokusna srečanja oziroma delavnice – tako s turističnimi ponudniki kot tudi z vsemi krajevnimi in agrarnimi skupnostmi (saj se turizem odvija v prostoru):
a. Fokusna delavnica 1 (turistično gospodarstvo): 4. april 2024, dopoldan;
b. Fokusna delavnica 2 (sveti vseh petih krajevnih skupnosti, agrarne skupnosti in predstavniki ključnih društev po območjih): 4. april 2024, popoldan;
c. Dodatna kombinirana fokusna delavnica: 28. maj 2024 (predstavniki fokusnih skupin 1 in 2).
5. Izredno pomemben element procesa je zasnovan kot »odprti dogodek«, ki bo potekal v petek, 5. aprila 2024 (v pozno-popoldanskih oziroma večernih urah), kamor vabimo vse zainteresirane občane. Potekal bo kot delavnica s strukturirano razpravo po metodi »odprtega prostora«, kjer bomo naslovili vse teme, ki so nam pomembne za sobivanje – tako izzive kot predloge rešitev.
6. Ko bo po delavnicah in dodatnih usklajevanjih oblikovan osnutek načrta, bo le-ta javno predstavljen in po uskladitvah potrjen do konca leta 2024 na organih Občine Kranjska Gora.
Prijazno vas vabimo k sodelovanju – v prvem koraku z izpolnitvijo spletne ankete.
Zanima nas vaš pogled na to, kje smo danes in kaj moramo storiti, da bomo turizem in turistične tokove od Rateč do Mojstrane usmerjali na način, ki bo v osnovi zagotavljal kakovostno življenjsko okolje, prinašal vrednost za vse ter nudil gospodarsko perspektivo za mlade, kmetije, turistične ponudnike, podjetnike in širšo lokalno skupnost, ob tem pa tudi visokokakovostno izkušnjo za naše goste.
Izpolnjevanje ankete vam bo vzelo dobrih 20 minut vašega časa. Vprašanja so večinoma pripravljena na način, da opredelite stopnjo vašega strinjanja ali nestrinjanja, nekaj je odprtih vprašanj, dovolj pa je tudi možnosti, da dodate komentar ali podate predlog.
Vaše odgovore pričakujemo do vključno 29. februarja 2024. Morebitna vprašanja in dodatne komentarje lahko posredujete na spodnji kontaktni naslov.
Rezultate ankete bomo objavili na pričujoči strani v začetku marca.
Do ankete dostopate na tej povezavi:
(kliknite na QR kodo ali pa jo skenirajte s telefonom)
Želite več informacij ali kadarkoli podati svoj pogled
Želite več informacij ali kadarkoli posredovati svoje mnenje, predlog? Ves čas procesa je aktiven kontaktni e-naslov turizem2035@kranjska-gora.si Vabljeni!