Očistimo Gorenjsko invazivk 2024
Očistimo Gorenjsko invazivk 2024
16. 5. 2024
Katja J.
324
Razno
Vstop prost
Kekljev most, 4282 Gozd Martuljek
Termini
01.06.2024 (sobota) ob 09:00
- 12:00
Invazivne tujerodne rastline s svojim agresivnim širjenjem povzročajo ogromno škodo v naravnem okolju. Zato smo se različni partnerji na osnovi lanskoletnega primera dobre prakse, ko je akcija povezala 8 gorenjskih občini, tudi letos odločili, da skupno akcijo Očistimo Gorenjsko
invazivk ponovimo. Na akcijo vabimo vse zainteresirane posameznike ter različna društva.
invazivk ponovimo. Na akcijo vabimo vse zainteresirane posameznike ter različna društva.
Mestna občina Kranj, Občina Kranjska Gora, Občina Bled in Občina Žiri ter Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, OE Kranj, OŠ Šenčur, OŠ Franceta prešerna Kranj, OŠ Predoslje in BC Naklo in Razvojna agencija Sora skupaj organizirajo delovno akcijo Očistimo Gorenjsko invazivk, ki bo namenjena odstranjevanju invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst na območju omenjenih občin.
Potekala bo v soboto, 1. junija 2024, z začetkom ob 9.00.
Na izbranih občinskih zemljiščih bodo organizatorji, šolarji, dijaki, taborniki in prostovoljci odstranjevali invazivne tujerodne vrste. Na terenu bodo prostovoljce pri prepoznavanju invazivnih tujerodnih rastlin usmerjali za to usposobljeni koordinatorji. V kratkem bodo tudi dokončno določili lokacije odstranjevanja invazivnih tujerodnih vrst, torej mesta, kjer bo akcija potekala.
Na območju Gorenjske je glede na podatke portala Invazivke.si trenutno zabeleženih približno 40 invazivnih tujerodnih vrst. Najpogostejše so žlezava nedotika, enoletna suholetnica, kanadska in orjaška zlata rozga ter japonski dresnik. V naravi se vedno pogosteje pojavljajo tudi nekatere druge, ki so »pobegnile« z vrtov in parkov, na primer metuljnik (davidova budleja), lovorikovec, severnoameriške nebine, navadna barvilnica, sirska svilnica in deljenolistna rudbekija. V naravi se razširijo po naravni poti s semeni, ki jih raznašajo veter, voda in ptice. Širijo se tudi s človeško pomočjo, kadar jih namesto v zbirni center ali na domači kompost nepravilno odlagamo v naravi.
Invazivne tujerodne rastline pogosto tvorijo goste sestoje, ki negativno vplivajo na biotsko raznovrstnost, saj izpodrivajo domorodne vrste in povzročajo gospodarsko škodo. Negativno lahko vplivajo tudi na človeško zdravje. Ko se invazivne tujerodne vrste v naravi ustalijo, se začno spontano širiti, pri čemer ima vsaka vrsta svojo strategijo. Pogosto pa pri tem poleg naravnih dejavnikov (veter, voda, prostoživeče živali ipd.) pomagamo tudi ljudje.
Z odstranjevanjem invazivnih tujerodnih vrst lahko učinkovito preprečimo ali omejimo njihovo širjenje ter s tem zmanjšamo negativne vplive.
Zavedati se moramo, da je odstranjevanje invazivk dolgotrajen proces, ki zahteva večletno delo, vztrajnost in natančnost. Z vztrajnostjo lahko vrsto na posamezni lokaciji tudi trajno odstranimo in damo novo priložnost domorodnim vrstam, da ponovno zasedejo svoje mesto v naravi.
Vabljeni, da se pridružite akciji čiščenja invazivk. Veseli bomo vsakega para rok.
Vabljeni, da se pridružite akciji čiščenja invazivk. Veseli bomo vsakega para rok.
Prijave:https://forms.gle/cgGXFiahD9WjvKjq5.
Za več podrobnosti o akciji (ure čiščenja, končne lokacije) spremljate občinsko spletno stran www.kranj.si, spletno stran Razvojne agencije Sora www.ra-sora.si in Zavoda za varstvo naravehttps://zrsvn-varstvonarave.si/aktualno/novice/. O aktivnostih vas bomo sproti obveščali tudi prek objav na FB strani Razvojne agencije Sora.
DOPOLNJENO: V priponki prilagamo lokacije čiščenja po Gorenjski. Zbor v naši občini je pri Kekljevem mostu v Gozd Martuljku. Prav tako pripenjamo potek trase čiščenja v naši Občini, ter slike najpogostejših invazivk, ki jih najdemo tu. Pripenjamo še nekaj pomembnih informacij glede invazivk.
Dodatne informacije: Andrej Štembergar Zupanandrej.stembergar-zupan@zrsvn.si
Informacije o odstranjevanju invazivnih rastlin v sodelujočih občinah in organizacijah bodo dostopne tudi na njihovih spletnih straneh.
Dokumenti, priloge
Klikni tukaj za prikaz prilog