Kam z odpadnimi zdravili?
Večkrat se poraja vprašanje, kam z odpadnimi zdravili, ki jim je pretekel rok uporabnosti ali tistimi zdravili, ki so ostala po zaključku zdravljenja.
Na splošno za vsa odpadna zdravila velja, da sodijo med posebne odpadke in jih tako ne smemo zavreči med navadne gospodinjske odpadke ali jih splakovati skozi straniščno školjko. Nepravilno odvržena zdravila namreč lahko bremenijo okolje, vstopajo v površinske in podtalne vode, pronicajo v pitno vodo in na ta način ogrozijo zdravje ljudi in živali.
Zdravila, ki ste jih dvignili v lekarni in jih ne potrebujete več, lahko prinesete nazaj v lekarno. V lekarnah imajo v skladu z Uredbo o ravnanju z odpadnimi zdravili pripravljene ustrezne zabojnike za oddajo teh zdravil.
Poleg lekarne, lahko odpadna zdravila izročite tudi izvajalcu javne službe v zbirnih centrih ali premičnih zbiralnicah, v specializiranih prodajalnah v posebnih zabojnikih in zbiralcem odpadnih zdravil ob kampanjah. Odpadna zdravila so predana zbiralcem zdravil, ki so nato posredovana odstranjevalcem zdravil v ustrezno uničenje.
Kaj ne sodi v zabojnik za zdravila?
Prosimo vas, da zdravilu predhodno odstranite ovojnino, ki ni neposredno v stiku z zdravilom, in v zabojnik odvržete samo zdravila s stično ovojnino! To na primer pomeni, da pretisni ovoj s tabletami ali stekleničko s sirupom vzamete iz škatlice in škatlico ter navodilo za uporabo odvržete ločeno v zabojnike za papir in karton.
Zaradi varnosti zaposlenih in obiskovalcev v lekarni ter varovanja okolja v lekarni ne sprejemajo:
- injekcij in drugih ostrih predmetov,
- medicinsko tehničnih pripomočkov,
- kemikalij.
Rok uporabnosti
Rok uporabnosti je naveden na vsakem zdravilu, tako na stični ovojnini kot na zunanji ovojnini. Običajno je podan kot mesec in leto, do katerega je zdravilo uporabno. Npr. rok uporabnosti: 05.2024 pomeni, da je zdravilo uporabno do konca maja 2024.
Zdravilu rok uporabnosti še ni potekel. Zakaj ga ne morejo izdati drugi osebi?
Ko zdravila zapustijo lekarno, se izgubi sledljivost, poleg tega pa so lahko hranjena pod neustreznimi pogoji (previsoka ali prenizka temperatura, visoka vlaga). Ker lekarne ne morejo več jamčiti za kakovost zdravila, ga ne smejo ponuditi v ponovno uporabo, saj je vprašljiva njegova učinkovitost in varnost. Iz tega razloga tudi, če se v lekarno vrnejo zdravila v nedotaknjeni ovojnini in jim rok uporabe ni potekel, se le-ta ne smejo izdati komu drugemu, ampak jih morajo lekarniški farmacevti predati v uničenje.
Kaj lahko sami storimo za manjšo količino odpadnih zdravil?
- Zdravila shranjujte skupaj, tako boste točno vedeli, koliko zdravila še imate.
- Vodite evidenco porabe zdravil in dvigov v lekarni ter evidenco ali vam je zdravnik predpisal obnovljiv recept oziroma je bilo zdravilo predpisano samo za en dvig. Za lažji pregled jemanja zdravil vam v lekarni lahko pripravijo osebno kartico zdravil.
- Preden zdravila naročite, preverite, kakšno količino zdravila še imate doma. V tem primeru naročite manjšo količino zdravila in tako preprečite kopičenje zdravil doma.
- Svetujemo, da se v lekarni dogovorite za osebni posvet s farmacevtom. Pogovorili se boste, katera zdravila je potrebno jemati redno in katera le občasno, ob težavah. Ob tem boste razjasnili tudi morebitna vprašanja o vseh zdravilih, izdanih na recept, in morebitnih drugih izdelkih, ki jih uporabljate za ohranjanje zdravja.