SPLETNA ANKETA TURIZEM KRANJSKA GORA 2035: zbrali in analizirali smo vaše poglede
V okviru procesa priprave načrta razvoja in upravljanja turizma v občini Kranjska Gora do leta 2035 je od 5. februarja do 9. marca 2024 potekala spletna anketa, v kateri smo vas vprašali o vaših pogledih na ključne izzive, razvojno smer in prioritetne ukrepe na področju razvoja in upravljanja turizma v občini Kranjska Gora.
Odzvalo se vas je več kot 450, v celoti pa anketo izpolnilo 333, od tega slabi dve tretjini občanov, ki se ne ukvarjate s turizmom, in dobra tretjina turističnih ponudnikov. Večji del odgovorov smo naslovili na obe javnosti, nato pa določena vprašanja poglobili po segmentih ter na ta način dobili temeljit in poglobljen pogled na vse ključne vidike. Večina vprašanj je bila zastavljenih na način, da smo lahko kvantitativno primerjali poglede, nekaj je bilo odprtih, pridobili pa smo izredno veliko vaših pogledov, zapisov in predlogov. Skrbno smo jih preučili in jih bomo ustrezno vključili v naslednje korake in predloge ukrepov.
Na povezavi objavljamo podrobno analizo ankete in vas vabimo, da jo pregledate. Če poskušamo povzeti zgolj nekaj ključnih sporočil: Turizem prepoznavate kot najpomembnejšo dejavnost občine, ki pomembno vpliva tudi na druge dejavnosti in prinaša pozitivne učinke za skupnost, pri čemer ste občani zelo visoki ocenili problematiko vpliva turizem na povečanje cen nepremičnin, prometnih težav, prevelik obseg dnevnih obiskovalcev v visoki sezoni, ob tem tudi širitev preprostih nastanitev, vpliv prekomernega onesnaževanja ter vpliv turizma na povečanje življenjskih stroškov.
Zadovoljstvo z razvojem turizma ste ocenili na 2,1 od 4, splošno zadovoljstvo s kakovostjo bivanja v občini pa nekoliko višje, z 2,6 od 4. Kljub temu ste prepoznali pozitivne premike na izboljšanju kakovosti turistične ponudbe v primerjavi z 10 let nazaj, najbolj pa izpostavili poslabšanje upravljanja (povečanih) turističnih in prometnih tokov, večinsko vezanih na visok dnevni obisk v visoki sezoni, še posebej ob koncih tedna in lepem vremenu. Med prioritetnimi ukrepi tako poudarjate urejanje in umirjanje prometa, urejanje javne in turistične infrastrukture, vlaganja v izboljšanje kakovosti ponudbe in upravljanje obiska (geografsko in časovno – krepitev ponudbe za jesen in pomlad). Med vsebinskimi odgovori je zelo izpostavljena vizija dolgoročno vzdržnega ravnovesja med turizmom in lokalno skupnostjo. Želite si aktivnejšega dialoga in sodelovanja v destinaciji.
Analizo spletne ankete nadete v prilogi.