Presejalni programi na področju raka pišejo zgodbe o uspehu
Presejalni programi na področju raka pišejo zgodbe o uspehu
25. 3. 2024
Katja J.
53
V Sloveniji trenutno potekajo trije državni presejalni programi za raka: Program ZORA, Program Svit in Program DORA, od katerih so vsi trije namenjeni ženskam, moškim pa le Program Svit. Raki, odkriti v okviru teh programov, so večinoma odkriti precej prej, v zgodnjih stadijih, ko je zdravljenje uspešnejše, kvaliteta življenja bolnikov pa precej boljša.
Program ZORA je najstarejši presejalni program na področju raka v Sloveniji, saj organizirano poteka že od leta 2003. Namenjen je odkrivanju rakavih in predrakavih sprememb materničnega vratu pri ženskah, starih od 20 do 64 let. V sklopu programa ginekologi s pregledovanjem zdravih žensk pravočasno odkrijejo tiste, ki imajo predstopnjo ali začetno stopnjo raka materničnega vratu. Če v zadnjih treh letih ženska iz te starostne skupine ni opravila pregleda z odvzemom brisa materničnega vratu, dobi na dom pisno vabilo na pregled. Cilj programa je znižanje umrljivosti in obolevnosti zaradi tega raka, za kar je potrebna 70-80 % pregledanost žensk iz ciljne skupine. V okviru programa v povprečju kar 9 let prej odkrivamo raka materničnega vratu kot pri ženskah, ki se preventivnih pregledov ne udeležujejo. 82 % vseh rakov, odkritih v programu ZORA, je v omejenem stadiju, pri katerem je preživetje 95-odstotno, pri neodzivnicah je kar 65 % rakov odkritih v napredovalem stadiju, pri katerem je preživetje 50-odstotno. Odlične rezultate programa ZORA je prepoznala tudi Svetovna zdravstvena organizacija in Slovenijo leta 2023 izpostavila kot primer dobre prakse ter o programu posnela kratek dokumentarni film.
Spletna stran: https://zora.onko-i.si/
Program Svit že od leta 2009 pri navidezno zdravih osebah, starih od 50 do 74 let s preprostim pregledom blata išče sledove prikrite krvavitve. Osebe s pozitivnim izvidom presejalnega testa so napotene na kolonoskopijo, ki pokaže vzrok krvavitve. Cilj programa je odkriti predrakave in začetne rakave spremembe in jih odstraniti. Zgodaj odkrito bolezen lahko uspešno zdravimo, z odkritjem predrakavih sprememb pa lahko bolezen celo preprečimo. Več kot 2/3 rakov odkritih v okviru Programa Svit je v stadiju 1 in 2, izven programa je v teh stadijih odkritih le 1/3 rakov. Presejalni program Svit je že zmanjšal število novoodkritih primerov in tudi umrljivost zaradi raka debelega črevesa in danke.
Spletna stran: https://www.program-svit.si/
Program DORA, državni presejalni program za raka dojk, je namenjen ženskam, starim od 50 do 69 let, ki so v okviru programa vsaki dve leti povabljene na preventivno slikanje dojk z mamografijo. Cilj programa je zgodnje odkrivanje majhnih, še netipnih rakavih sprememb. 2/3 rakov odkritih v Programu DORA je v stadiju 1, pri neodzivnicah je v tem stadiju odkritih le 40 % rakov. Na Gorenjskem lahko ženske slikanje opravijo v dveh centrih, eden je ob Splošni bolnišnici Jesenice (mobilna enota) in drugi, v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo v Kranju. Z vsaj 70 % udeležbo žensk iz ciljne skupine bo dosežen tudi dolgoročni cilj programa - za tretjino manjše število smrti zaradi raka dojk v tej skupini. Kako dobro deluje ta program kažeta kar dve mednarodni nagradi na področju strateškega komuniciranja Zlato pero in Best of the best, ki jih je program prejel v letu 2023.
Spletna stran: https://dora.onko-i.si/
V priponki najdete podatke o pregledanosti in odzivnosti v navedenih programih v Gorenjskih občinah. Toplo vas spodbujamo, da se aktivno vključite v programe Zora, Svit in Dora ter tako sprejmete to pomembno preventivno vlogo za svoje zdravje. Sodelovanje v teh programih je ključno za prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav v zgodnjih fazah, kar omogoča učinkovitejše zdravljenje in večje možnosti za popolno ozdravitev.
Dokumenti, priloge
Klikni tukaj za prikaz prilog