Odpadki v Občini Kranjska Gora: Odgovornost vsakega posameznika
Naša občina, ki jo poleg domačinov in lastnikov vikendov, dnevno obišče tudi veliko turistov, se srečuje z izzivi glede ravnanja z odpadki. Kljub prizadevanjem Komunale Kranjska Gora za vzdrževanje eko otokov in redno odvažanje odpadkov, ostajajo težave zaradi nepravilnega odlaganja odpadkov tako s strani lokalnih prebivalcev in obiskovalcev.
Ena ključnih točk v tej problematiki je nujnost, da posamezniki prevzamejo odgovornost za svoje odpadke, vključno s pravilnim odlaganjem in razvrščanjem. Kar 450 kg odpadkov letno ustvari povprečni prebivalec Slovenije (33 ton v življenju). Seveda bi morala biti ena naših prioritetnih nalog zmanjšanje količine odpadkov na prebivalca. To lahko storimo tako, da spremenimo svoje nakupovalne navade in kupujemo le tisto, kar res potrebujemo. Stvari, ki jih ne potrebujemo, podarimo. Hkrati pa se osredotočamo na nakup okolju prijaznih izdelkov s čim manj embalaže.
Ko nekaj postane odpadek, se tega vsak želi čim prej znebiti. Tu pa se naša odgovornost še ne konča. Poskrbeti moramo za pravilno odlaganje in razvrščanje odpadkov. Ločeno zbrane odpadke lahko oddamo:
- v zabojnike ob hiši ali domu (mešani komunalni odpadki, embalaža, biološko razgradljivi kuhinjski odpadki),
- na ekološke otoke (embalaža, papir, steklo, obleke),
- v zbirni center (kosovni odpadki, nevarni odpadki, zeleni odpad),
- v trgovski center (odpadne baterije, sijalke),
- pri vulkanizerju (izrabljene gume).
V zadnjem času opažamo neprimerno odložene odpadke na eko otokih (kosovni odpadki, poginule živali, nevarni odpadki …) ter odpadke, odložene tik ob zabojnikih na eko otokih. Če opazite, da so zabojniki na eko otoku polni, je pomembno, da počakate in odpadke odložite, ko so zabojniki spet prazni, ali pa jih odpeljete na Komunalo Tabre. Odlaganje ob zabojnikih za smeti ni dovoljeno. (Ne)urejenost na eko otokih nas opominja na skupno odgovornost za ohranjanje čistega in urejenega okolja v naši dolini, prispevek k temu pa nosi vsak posameznik.
Komunala Kranjska Gora se trudi zagotavljati redne odvoze različnih vrst odpadkov. Dodatno organizira pomladansko akcijo odvoza zelenega vrtnega odpada izpred hiš ter kosovnega materiala (zabojnik je sicer možno v kateremkoli času proti plačilu naročiti tudi na dom). S pomočjo premičnih zbiralnic po naseljih omogoča tudi zbiranje nevarnih odpadkov iz gospodinjstev. Vse to prispeva k celovitemu ravnanju z odpadki in ohranjanju okolja.
Posebno pozornost pa moramo nameniti odlaganju odpadkov v zimski sezoni, predvsem na sprehajalnih poteh. Od leta 2009 se koši na sprehajalnih poteh pozimi odstranjujejo, kar pomaga preprečevati poškodbe košev zaradi pluženja in vplivov snega ter podaljšuje njihovo življenjsko dobo. Ta ukrep zahteva razumevanje lokalne skupnosti, saj prispeva k zmanjševanju stroškov menjave infrastrukture za odpadke.
Skupna odgovornost za ravnanje z odpadki je ključna za ohranjanje čistega in urejenega okolja v Občini Kranjska Gora. S pravilnim ravnanjem in spoštovanjem obstoječih pravil lahko skupaj ustvarimo trajnostno okolje, ki bo navdušilo tako prebivalce kot obiskovalce.