Oktober, mesec požarne varnosti. Varni in enaki ob naravnih in drugih nesrečah.
Oktober je tradicionalno mesec požarne varnosti. Letošnja tema meseca požarne varnosti je požar v naravi, ki nas opominja, da majhna iskrica ali ogenj lahko hitro sprožita obsežen požar v naravi, ki ogroža življenja ljudi, živali in okolje. Namen tega meseca je ne samo osvetliti vzroke za požare v naravi, ampak tudi nuditi napotke za preventivno ravnanje, ukrepe v primeru požara ter pravilno evakuacijo in obnovo domov.
Najpogostejši vzroki za nastanek požara v naravi so kurjenje in požiganje, odmetavanje cigaretnih ogorkov, odlaganje vročega pepela in drugih gorljivih materialov, udar strele, iskrenje zavor in odpadanje delov zavor vlakov, uporaba sveč, bakel, raket, petard in podobnih predmetov.
Za preprečevanje požarov v naravi je ključno upoštevati nekaj osnovnih smernic:
- poskrbimo za urejeno okolico okoli stavb – vse gorljive snovi skladiščimo v varni razdalji;
- odstranimo veje dreves v bližini stavbe, zračnikov in dimnikov;
- v naravi kurimo samo na urejenih kuriščih in nikoli v suhih in vetrovnih dneh;
- v ogenj ne mečemo doz pod tlakom in drugih vnetljivih snovi;
- po končanem kurjenju ogenj in žerjavico pogasimo ter prekrijemo z negorljivim materialom;
- nikoli ne odmetavamo cigaretnih ogorkov;
- vozil ne parkiramo v suhi travi;
- po gozdu se ne vozimo z avtomobili in motorji;
- v gozdovih ne prižigamo ognjemetov;
- dosledno upoštevamo prepovedi in omejitve uporabe ognja v času, ko je razglašena velika ali zelo velika požarna ogroženost naravnega okolja.
Kaj storiti, ko v naravi zagori?
Najprej ostanite mirni. Če niste ogroženi, poskusite požar omejiti ali pogasiti z razpoložljivimi sredstvi, kot so voda, zemlja, pesek, lopata, grablje, odeja itd. Če pa požara ne morete obvladati sami, se čim prej umaknite na varno in pokličite Center za obveščanje ali gasilce na številko 112. Pri tem navedite informacije o lokaciji, obsegu požara, potrebni pomoči ter morebitni ogroženosti ljudi in živali.
Skupaj s spoštovanjem preventivnih ukrepov, odgovornim ravnanjem in pravočasnim ukrepanjem lahko zmanjšamo tveganje požarov v naravi in njihovih negativnih učinkov na naše življenje in okolje.
Varni in enaki ob naravnih in drugih nesrečah
Letošnja tema požarne varnosti pa se ne osredotoča samo na požare, temveč tudi na pomembnost skrbi za osebe s posebnimi potrebami v primeru naravnih in drugih nesreč. Nesreče najbolj prizadenejo ranljive skupine prebivalstva, saj se te osebe pogosto srečujejo z dodatnimi ovirami v času nesreč. Zato je izredno pomembno, da se osredotočimo na njihovo varnost in zaščito v okviru celotnega sistema zaščite, reševanja in pomoči. Pod naslovom "Varni in enaki ob naravnih in drugih nesrečah" se združujejo prizadevanja za ozaveščanje in zaščito vseh prebivalcev v težkih situacijah.
V nadaljevanju vas vabimo k ogledu video posnetka, ki prikazuje, kako naj bomo na primer naravne nesreče pripravljeni vsi, tudi slepi in slabovidni, gluhi, naglušni, gluhoslepi, ter njihovi družinski člani in osebni asistenti:
Varni in enaki ob poplavi, potresu in požaru v naravi
V tej oktobrski zavezi za varnost in enakost se združujejo prizadevanja za zaščito vseh prebivalcev v primeru naravnih in drugih nesreč, saj je varnost in enakost temeljna vrednota, ki jo moramo negovati skozi vse vidike našega življenja.