Tudi v Kranjski Gori smo posadili rožnato drevo
Rožnati oktober: spodbuda k zdravju in ozaveščanju o raku dojk
Rožnati oktober je mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, namenjen informiranju in spodbujanju preventive ter zdravega načina življenja. V tem duhu se je tudi Občina Kranjska Gora pridružila pobudi združenja Europa Donna z akcijo "Posadimo rožnato drevo." S to gesto želimo lokalno okolje opozoriti na pomembnost zdravja in spodbujati ozaveščanje o raku dojk.
Na mestu med Občino in stranskim (službenim) vhodom v OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora zdaj kraljuje novo rožnato drevo, vrsta navadnega rdečecvetnega gloga. Drevo sta posadili županja Občine Kranjska Gora, gospa Henrika Zupan, in podpredsednica združenja Europa Donna Slovenija, gospa Rina Klinar. Ta simbolična gesta ima pomembno sporočilo za občanke in občane: naj ob sprehodu mimo drevesa pomislijo na svoje zdravje in se spomnijo na samopregledovanje dojk ter sodelovanje v preventivnem programu.
Akcija "Posadimo rožnato drevo" poteka letos pod geslom "Povej prijateljici," ki spodbuja ženske, da se ne le samopregledujejo, temveč tudi spodbujajo svoje prijateljice k temu pomembnemu koraku. Delež novoodkritih obolenj pri ženskah v starosti 30-50 let se povečuje, kar poudarja nujnost samopregledovanja. Poleg tega, da se je treba redno pregledovati, so tudi zdrav način življenja, uravnotežena prehrana ter telesna aktivnost ključni dejavniki za zmanjšanje tveganja za razvoj raka dojk.
Rak dojk - najpogostejši rak pri ženskah
Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah tako v Sloveniji kot tudi v večini drugih razvitih držav. Pomembno je poudariti, da ta bolezen ni omejena le na ženske, saj zanjo zboli tudi eden do dva odstotka moških v Sloveniji. Vsako leto se več kot 1.500 žensk in do 15 moških sooči z diagnozo raka dojk.
Zdrav način življenja
Številne raziskave so potrdile povezavo med zdravim načinom življenja in manjšim tveganjem za razvoj raka dojk. Svetovna zdravstvena organizacija navaja, da bi lahko s spremembo življenjskega sloga preprečili 30-50 odstotkov primerov raka. To vključuje redno telesno aktivnost, uravnoteženo prehrano in vzdrževanje ustrezne telesne mase.
Zgodnje odkrivanje: za pomoč brezplačna mobilna aplikacija
Zgodnje odkrivanje raka dojk je ključno za uspešno zdravljenje. Rak dojk je dobro ozdravljiv, če je odkrit v zgodnjem stadiju. Mesečno samopregledovanje dojk je eden od načinov, kako zgodaj odkriti morebitne spremembe. Vsaka ženska bi morala začeti s samopregledovanjem že v mladosti. Redni samopregledi omogočajo, da ženske postanejo bolj zavestne o svojih dojkah. Za pomoč pri rednem mesečnem pregledovanju je na voljo prikaz na spletni strani www.breast-test.com ter brezplačna mobilna aplikacija Breast Test, ki vas vsak mesec opomni na samopregled in vas vodi čez postopek.
Pri samopregledovanju dojk je pomembno skrbno pregledati obe dojki, pazduhe ter biti pozoren na morebitne zatrdline, spremembe v velikosti in obliki dojk, barvo kože, uvlečenost bradavic ali izcedek iz njih. Pomembno je razumeti, da vsaka sprememba še ne pomeni nujno raka, vendar je ključno, da se o morebitnih spremembah posvetujete z zdravnikom, ki bo izvedel nadaljnje preiskave, če bo to potrebno.
Poleg samopregledovanja je ključno tudi sodelovanje v državnem presejalnem programu DORA, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju raka dojk. Mamografski pregledi se izvajajo vsaki dve leti in so namenjeni slovenskim ženskam med 50. in 69. letom. Tudi ob rednem sodelovanju v programu mamografije naj ženske nadaljujejo s samopregledovanjem dojk.
Združenje Europa Donna Slovenija
V Združenju Europa Donna Slovenija že več kot 25 let osveščajo o raku dojk in rakih rodil ter o pomenu zdravega načina življenja, rednega mesečnega samopregledovanja dojk in preventivnih presejalnih programih DORA, ZORA in SVIT. Velik del dejavnosti združenja je namenjen podpori bolnicam in njihovim svojcem ob soočanju z boleznijo.
Rožnati oktober 2023
Rožnati oktober je čas, ko lahko vsi prispevamo k ozaveščanju o raku dojk, spodbujanju preventive ter podpori tistim, ki se borijo s to boleznijo. Posaditev rožnatega drevesa v Kranjski Gori bo naše občanke in občane opominjalo, da je skrb za lastno zdravje ter aktivno delovanje v smeri preventive in zgodnjega odkrivanja te bolezni, izjemno pomembno.