Pot miru – dediščina prve svetovne vojne, predavanji v Kranjski Gori
Pot miru – dediščina prve svetovne vojne, predavanji v Kranjski Gori
Gorenjsko, še močneje pa dolino Soče, Vipavsko dolino, Goriško in Kras ter Idrijsko-cerkljansko je pred 100 in več leti močno zaznamovalo dogajanje med prvo svetovno vojno. Dolina Soče in Kras sta predstavljala prvo frontno črto, ostala območja pa zaledje soške fronte. Iz tega obdobja se je tu ohranilo veliko število ostalin (kaverne, jarki, kapele, vojaška pokopališča, spomeniki, obeležja, ostanki ozkotirnih železnic, vojaških taborov, bolnišnic…), ki predstavljajo pomembno dediščino slovenske in evropske zgodovine. Dediščina soške fronte je skupaj z naravnimi, kulturnimi, etnološkimi, kulinaričnimi in drugimi posebnostmi doline Soče povezana v Pot miru od Alp do Jadrana. Spodbuja vrednoto miru in priložnosti za skupni razvoj zgodovinskega turizma.
Projektni partnerji BSC, Poslovno podporni center, d.o.o., Kranj - LAS Gorenjska košarica, LAS Dolina Soče, LAS s CILjem, LAS V objemu sonca in LAS Vipavska dolina želimo Pot miru in soško fronto predstaviti tudi lokalnim prebivalcem, saj so prav ta območja predstavljala pomembna oskrbovalna in sanitetna središča za delovanje same fronte. Zato vas v četrtek, 15. oktobra 2020 ob 18. uri vabimo v Ljudski dom v Kranjski Gori na predavanji dr. Uroša Koširja z Oddelka za arheologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani z naslovom DEDIŠČINA PRVE SVETOVNE VOJNE NA OBMOČJU KRANJSKE GORE IN VRŠIČA in mag. Tadeja Korena iz Ustanove „Fundacija Poti miru v Posočju“ z naslovom POT MIRU OD ALP DO JADRANA.
Udeležba na predavanjih je brezplačna, število udeležencev je omejeno. OBVEZNE PRIJAVE sprejemamo do torka, 13. 10. 2020, po e-pošti na naslov mateja.dolzan@bsc-kranj.si.
Aktivnost se izvaja v okviru projekta POT MIRU – DEDIŠČINA PRVE SVETOVNE VOJNE, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.