ZAKLJUČENA SERIJA KUHARSKIH DELAVNIC DOMAČE JEDI DOLINE
Razvojna agencija Zgornje Gorenjske je s financiranjem Občine Kranjska Gora izvedla serijo osmih medgeneracijskih kuharskih delavnic pod imenom Domače jedi Doline.
Brezplačne delavnice so se odvijale od oktobra do decembra 2019, in sicer na različnih lokacijah: v Hotelu Rute (Gozd Martuljek), v Krajevni skupnosti Rateče – Planica, ter v so-organizaciji z Gornjesavskim muzejem Jesenice tudi v Liznjekovi domačiji v Kranjski Gori. Tri delavnice od osmih so bile organizirane v šolah, dve v OŠ 16. decembra Mojstrana in ena v OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora. Učenci so domače jedi pripravljali v sklopu pouka.
Udeleženci delavnic, skupaj jih je bilo preko 100, so se učili priprave različnih jedi, ki so značilne za območje Zgornjesavske doline. Pri kuhi in peki so aktivno sodelovali, pri tem izmenjavali izkušnje, slišali tudi s hrano povezane zgodbe, predvsem pa pridobivali znanje o pripravi teh jedi na način kot so jih kuhali včasih.
V sklopu delavnic so pripravili: ržen kruh, ajdovo mešto, masovn'k, koruzne žgance, belo kavo, presnjak, miške, zabeljen fižol, koruzni sok, okisan krompir, ajdove žgance, kislo repo, kruhov cmok s suhim mesom, kislo zelje, špresove krape ter jabolčno in rožičevo potico.
Mentorice, vse članice Društva podeželskih žensk občine Kranjska Gora, so bile domačinke: Jerca Kramar, Darinka Tarman in Iva Gorjanc. Svoje znanje so nesebično in z veseljem delile z udeleženci, vsako delavnico pa popestrile z zgodbami iz njihove mladosti ter nadgradile z izkušnjami, ki so jih nabirale vrsto let.
Prehranska dediščina postaja vedno bolj pomemben del nesnovne kulturne dediščine. Ohranjanje teh tradicij z obujanjem starih načinov priprave hrane spodbuja tudi Unesco. Z delavnicami Domače jedi Doline se je dosegel prav ta namen: izmenjava izkušenj in posredovanje znanj med različnimi generacijami. Poleg tega pa ni zanemarljivo, da so bili udeleženci delavnic aktivno vključeni v družbeno življenje, da so se družili, se nasmejali in seveda tudi dobro jedli.