Projekt BeeAware!
Intenzivno kmetovanje, uporaba pesticidov in umetnih gnojil, ustvarjanje monokultur in vse večja izraba tal ogrožajo čebele in odmevno prispevajo k njihovemu masovnemu propadanju širom sveta. Projekt BeeAware! želi alpske občine spodbuditi k sprejemanju ukrepov za varstvo medonosnih in divjih čebel ter zaščito njihovih življenjskih prostorov.
V okviru projekta bo potekala vrsta ukrepov za celovito varstvo čebel, za ozaveščanje javnosti o pomenu čebel, tako za naravo kot za človeka, za trajnostno čebelarstvo ter za izboljšanje in širjenje habitatov teh nepogrešljivih opraševalcev. Projekt BeeAware! spremljajo obsežne komunikacijske dejavnosti, osredotočene na vzpostavljanje in vzdrževanje odnosov z javnostjo, s poudarkom na objavljanju projektnih vsebin in izsledkov. Ukrepi in metode, razviti v okviru projekta, bodo na voljo tudi drugim občinam in regijam, s čimer si načrtovalci projekta prizadevajo k varstvu čebel spodbuditi tudi preostale alpske akterje.
Projekt BeeAware! bo potekal v 25 pilotskih občinah na območju alpskega prostora. Vsaka od sodelujočih občin bo pred začetkom projektnih dejavnosti prejela t. i. sveženj orodij za varstvo čebel, ki zajema vrsto ukrepov, napotkov za ozaveščanje prebivalstva in dokumentov z navodili za izvajanje ciljnih dejavnosti. Ob tem bo deležna tudi podpore svetovalcev in svetovalk ter strokovnjakov in strokovnjakinj. Komunikacijske dejavnosti, osredotočene na vzpostavljanje in vzdrževanje odnosov z javnostjo, bo na lokalni in mednarodni ravni izvajala in koordinirala Mednarodna komisije za varstvo Alp – CIPRA International.
BeeAware! predstavlja kooperacijski projekt Mednarodne komisije za varstvo Alp (CIPRA), omrežja občin Povezanost v Alpah in društva Alpsko mesto leta, sofinanciran s strani Sklada za zaščito živali in Nemškega zveznega ministrstva za okolje, varovanje narave in jedrsko varnost (BMU).
K projektu sta pristopili tudi dve slovenski občini, Bled in Kranjska Gora. V Kranjski Gori bo projekt potekal v sodelovanju s Čebelarskim društvom Kranjska Gora. Projekt bo spodbujal trajnostne metode v čebelarstvu, na primer s podporo vzreje vitalnih matic in spodbujanjem ekološkega čebelarstva z uporabo voska brez tujih primesi, prezimovanje z lastnim medom in podobno.
Trajnostno čebelarjenje je tema, ki ima v občini Kranjska Gora prav posebno mesto. Znanje in izkušnje, ki jih lahko ponudijo lokalni čebelarji je bogato, in pomembno je, da to znanje obdržimo, po potrebi dokumentiramo, predvsem pa poskrbimo, da se prenese na čim širši krog prebivalstva. Da bi čim bolje spoznali vlogo čebel pri ohranjanju naravnega okolja in njihov pomen pri opraševanju rastlin, ki zagotavljajo našo vsakdanjo hrano.