Novosti Zakona o trošarinah na področju malih proizvajalcev žganja
Predpise s področja trošarine ureja zakon o trošarinah. V letu 2016 je bil sprejet nov zakon o trošarinah ZTro-1, ki ureja predpise na področju malih proizvajalcev žganja in nov pravilnik o izvajanju Zakona o trošarinah. Zakon je začel veljati 16. julija 2016.
Mali proizvajalec žganja je oseba, ki v davčnem obdobju, ki se začne 1. maja preteklega leta in konča 30. aprila tekočega leta proizvede največ 150 litrov 100 vol. % alkohola. Za razliko od prejšnje ureditve žganje ni več obdavčeno pavšalno, glede na lastništvo opreme (kotla), temveč glede na dejansko proizvedeno količino žganja. Mali proizvajalec žganja plača trošarino v višini 50 % zneska veljavne trošarine za etilni alkohol (6,6 eurov za 100 vol. % alkohola za en liter etilnega alkohola). Tako se po novem ukinja obveznost prijave lastništvo kotla ter prijave v evidenco trošarinskih zavezancev. Davčni organ ob prejemu obračuna malega proizvajalca žganja evidentira v evidenco po uradni dolžnosti. Obračun se predlaga le v primeru, ko je obveznost nastala. Če mali proizvajalec žganja ni kuhal, tudi obračuna z ničelno trošarino ne vlaga. Prav tako ni obveznosti in plačila trošarine za alkoholne pijače, ki jih uvrščamo med vmesne pijače in jih proizvajalec proizvede iz lastnega žganja,(borovničevec, medeni liker, zeliščni liker).
Za vse obstoječe male proizvajalce žganj, ki so prijavljeni v skladu z zakonom o trošarinah velja, da še plačajo pavšalni znesek trošarine za leto 2016. Prejmejo odločbo za obdobje od 1.1.2016 do 31.12.2016 in sicer do 30.4.2017. V primeru, da bodo v letu 2017 proizvajali žganje do količine 150 l 100 vol. % alkohola bodo za obdobje od 1.1.2017 do 30.4.2017 vložili prvi obračun trošarine. Prvi obračun po novem bodo vložili do 31.5.2017. Organ jih bo prijavil v register malih proizvajalcev žganja po uradni dolžnosti s prvim obračunom.
Mali proizvajalec žganja obračuna trošarino in predloži obračun do 31. maja tekočega leta za preteklo davčno obdobje na obrazcu TRO-ALK 2, plača pa jo najpozneje do 30. junija tekočega leta.
Obračun trošarine ni več možen v fizični obliki, Po novem se izvaja samo preko elektronskega poslovanja. Finančna uprava RS je zato razvila računalniško podporo trošarinam, ki se imenuje E-TROD. Tako je za oddajo obračuna trošarine potrebno imeti digitalni podpis. V primeru, da ga nimate sami morate pooblastiti osebo, ki omenjeni podpis ima. Pooblastilo mora biti podpisano s strani upravičene osebe in poslano na naslov GFU, Šmartinska cesta 35, 1000 Ljubljana.
Nov zakon o trošarini določa tudi obvezno evidenco, ki jo mora voditi mali proizvajalec žganja in sicer: o vrsti in količini porabljenih surovin, o vrsti, količini in vsebnosti alkohola v proizvedenem žganju po datumu proizvodnje. Navedeni morajo biti tudi podatki o recepturi za izdelavo posamezne vrste žganja in drugih alkoholnih pijač, vrsti in količini prodanega žganja in drugih alkoholnih pijačah po datumu prodaje ter kupcu, o stanju zalog žganja in drugih alkoholnih pijačah.
Povzeto po Zakonu o trošarini (ZTro-1) in po predstavitvi novosti na področju trošarine, ga. Melite Grilc, FURS.
KGZ Kranj, enota Lesce
Ana Beden