[POZIV] V občini Kranjska Gora za praznike brez pirotehnike
Spoštovani občani in občanke, obiskovalci in obiskovalke,
bliža se praznični čas, ki ga marsikdo povezuje z uporabo pirotehničnih sredstev. Kljub temu, da je njihova uporaba zakonsko dovoljena zgolj v obdobju med 26. decembrom in 1. januarjem, vas toplo naprošamo, da se jim letos v celoti odpoveste. Naša želja je, da se letos v naši občini pirotehnika ne uporablja.
Razlogov za to je več, vsi pa izhajajo iz spoštovanja do našega okolja, soljudi in živali, ki z nami delijo ta prostor.
Stres in ogrožanje ranljivih skupin
Pirotehnična sredstva povzročajo močan hrup, ki je izjemno moteč za otroke, bolne, starejše in živali. Pri nekaterih bolnikih lahko že manjši pok povzroči zdravstvene težave. Poleg tega živimo v bližini zaščitenega Triglavskega narodnega parka, obkroženi smo z gozdovi in okoljem, kjer prebivajo številne prostoživeče živali in divjad. Pokanje pri njih povzroča močan stres, ki lahko vodi do poškodb, begov in celo poginov.
Onesnaževanje okolja
Poleg hrupa pirotehnika prispeva k svetlobnemu onesnaževanju, sprošča škodljive delce v zrak in za seboj pušča odpadke. Ostanki pirotehničnih izdelkov na travnikih lahko preko sena vstopijo v prehransko verigo, kar ogroža zdravje živali in ljudi.
Varnost in premoženjska škoda
Nepravilna uporaba pirotehnike predstavlja tveganje za požare, telesne poškodbe in poškodbe na premoženju.
Sobodajalce zato naprošamo, da vnaprej obvestite svoje goste o neprimernosti uporabe pirotehnike na območju naše občine, tudi v zakonsko dovoljenem času. Verjamemo, da lahko gostom ponudimo praznike v harmoniji z naravo in lokalnim okoljem, kar bo tudi njim omogočilo bolj prijetno izkušnjo.
V naši občini si želimo, da v novo leto vstopimo brez pokanja in škodljivih posledic, ki jih prinaša pirotehnika.
Predlog za popolno prepoved pirotehnike
Naj omenimo še, da je v začetku leta županja ga. Zupan na Ministrstvo za notranje zadeve s podporo županov zgornje Gorenjske posredovala pobudo za spremembo Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI). Predlog je vključeval možnost, da bi občine lahko s predpisom na svojem območju prepovedale ali omejile uporabo pirotehničnih sredstev. Žal bo naš predlog preučen ob naslednjih spremembah zakona.
Naj bo letošnji prehod v novo leto praznik miru, spoštovanja in odgovornosti do okolja, v katerem živimo. Upamo, da bomo skupaj postali prva občina v Sloveniji, ki bo v novo leto vstopila brez pirotehnike in s tem postavila zgled drugim.