Sprememba uredbe za Dobrobit živali 2024 in 2025
V uredbi je predvsem sprememba glede roka za izvedbo jesenske koprološke analize.
Za leto 2025: Do sedaj je morala biti koprološka analiza v jeseni opravljena po končanem obdobju paše, kar pa je predstavljalo težavo rejcem, ki so želeli takoj po končanem obdobju paše živali prodati ali oddati v zakol neposredno s pašnika.
Zaradi tega je v uredbi DŽ za leto 2025 spremenjen rok za izvedbo jesenske koprološke analize, in sicer se koprološka analiza lahko izvede že v času paše, vendar ne prej kot 14 dni pred koncem obdobja paše, kar je še sprejemljivo tudi s strokovnega vidika. Koprološka analiza mora biti torej opravljena v obdobju od 14 dni pred končanim obdobjem paše do 31. decembra 2025. Sprememba je ugodna za rejce, saj omogoča izvedbo jesenske koprološke analize, ko so živali še na pašniku, živali pa se lahko prodajo ali oddajo v zakol takoj po končanem obdobju paše neposredno s pašnika, brez vračanja v hlev. Določen je tudi nov rok za vnos podatkov iz jesenskih koproloških analiz v seznam koproloških analiz v Volosu, in sicer je sedaj ta rok 31. januar 2026. S tem upamo, da se razbremenijo veterinarske organizacije, ki so imele večino obveznosti, povezanih s koprološkimi analizami, v decembru tekočega leta in je zaradi tega prihajalo do napak oziroma prepoznih vnosov.
Za leto 2024. Z novelo uredbe DŽ 2024 se tudi za leto 2024 spremenita roka za izvedbo jesenskih koproloških analiz in vnos podatkov v Volos na enak način kot je to določeno v uredbi DŽ 2025. To pomeni, da se bodo tudi v letošnjem letu vse koprološke analize, ki so bile izdelane do največ 14 dni pred koncem obdobja paše, štele kot ustrezne. Opozarjamo, da mora biti v skladu z novelo uredbe DŽ 2024 letos jesenska koprološka analiza opravljena do 31. decembra 2024, rok za vnos podatkov v seznam koproloških analiz v Volosu pa je 31. januar 2025.
V zvezi s tem moramo poudariti, da mora biti jesenska koprološka analiza izdelana v roku - do največ 14 dni pred koncem obdobja paše. Če je izdelana 15 ali več dni pred koncem obdobja paše, se šteje kot da koprološka analiza ni izdelana.
Prav tako je bilo s terena zaslediti veliko vprašanj v zvezi z javljanjem premika in umikom zahtevka pri govedu in drobnici v primeru pogina živali, prodaje ali oddaje v zakol v jeseni pred opravljeno koprološko analizo. Pojasnjujemo, da se jeseni v primeru pogina živali ali če žival zapusti kmetijsko gospodarstvo, zaradi prodaje ali oddaje v zakol pred opravljeno jesensko koprološko analizo ta premik šteje kot pisni umik zahtevka za posamezno žival, če je ustrezno priglašen v CRG ali CRD. Zato umik zahtevka oziroma dopolnitev zbirne vloge ni potrebna. Če pa posamezna žival v jeseni po opravljeni koprološki analizi pogine, se proda ali odda v zakol, se šteje, da je ta žival izpolnila obveznost iz četrtega odstavka tega člena. To pomeni, da je taka žival upravičena do plačila tudi v primeru, če je premik izveden pred datumom izdaje zdravil.