Rezultati Mladinskega participatornega proračuna Občine Kranjska Gora
Znani rezultati Mladinskega participatornega proračuna Občine Kranjska Gora – http://www.sodeluj.es
Mladinski participatorni proračun Občine Kranjska Gora je končan in predlogi mladih, ki jih bo Občina Kranjska Gora uresničila v letu 2019, so izglasovani!
S projektom se je Občina Kranjska Gora pridružila mestom in občinam, ki že omogočajo prebivalcem sprejemati direktne odločitve o tem, za kaj se porabi del občinskega proračuna. Mladinski participatorni proračun Občine Kranjska Gora je imel torej preprost cilj - mladim omogočiti soodločanje o razdelitvi dela občinskega proračuna. Preko participatornega proračuna so v septembru in oktobru vsi zainteresirani lahko predlagali projekte na območju občine Kranjska Gora, med 22. oktobrom in 4. novembrom pa so mladi, rojeni med letoma 1989 in 2003 s stalnim prebivališčem v Občini Kranjska Gora, za predloge, ki so ustrezali kriterijem, lahko glasovali.
Na voljo je bil proračun v višini 10.000 evrov, izglasovani predlogi, ki jih bo občina v letu 2019 uresničila, pa so:
- Tečaj nemščine za začetnike
Financiranje brezplačnega 50-urnega tečaja nemščine za mlade. - Tečaj italijanščine za zače
Financiranje brezplačnega 50-urnega tečaja italijanščine za mlade. - Tečaj varjenja za začetnikev
Financiranje brezplačnega tečaja varjenja za mlade. - Žur za mlade
Sofinanciranje mesečnih zabav za mlade z DJ-em z namenom popestritve nočnega življenja za mlade. - Izobraževanje o finančni pismenosti
Financiranje brezplačnega tečaja finančne pismenosti za mlade. - Tečaj mizarstva za začetnike
Financiranje brezplačnega izobraževanja za mlade v mizarstvu za začetnike.
Več o projektih in proračunu na: http://www.sodeluj.es
V glasovalnem delu participatornega proračuna je sodelovalo 39 mladih. Glasovanje je potekalo po sistemu proračuna, kjer vsak volivec tekom glasovanja razdeli 10.000 evrov med zanj najbolj pomembne projekte. Pri slednjem so mora volivec odločiti, katera kombinacija projektov se mu zdi najbolj smiselna in ima največji učinek znotraj možnosti, kar ima za mlade tudi izobraževalno funkcijo.
Občina Kranjska Gora je aktivnosti izvajala kot pilotno območje projekta Odločanje in mladi v Alpah (GaYA), ki se izvaja v okviru programa Interreg Območje Alp. Občina Kranjska Gora je pristopila k projektu z željo, da mlade aktivneje vključi v dogajanje v občini – ker pa se večji del mladih šola izven meja občine, v domače kraje pa se vrača ob popoldnevih in koncih tedna, je bila sprejeta odločitev, da se razvije spletno različico mladinskega participatornega proračuna. V sodelovanju z Občino Idrija in Danes je nov dan je bilo v slovenskem jeziku razvito spletno orodje CONSUL, ki omogoča izvajanje participativnih proračunov povsem digitalno. Razvito orodje bo omogočalo izvajanje tovrstnih proračunov tudi v prihodnje – tako v občini Kranjska Gora kot tudi v drugih slovenskih občinah.
Poleg spletnega orodja je bil testiran in uspešno implementiran tudi sistem glasovanja z unikatnimi kodami, s čimer se je zagotovilo, da so glasovali lahko le mladi upravičenci. Za glasovanje je bila namreč potrebna unikatna koda v obliki treh besed, ki so jo vsi upravičenci dobili po pošti – vsakemu volilnemu upravičencu je pripadala lastna, unikatna koda. Po prvem vpisu kode se je pričelo odštevati obdobje, ki je trajalo 2 uri, in v katerem je glasovalec lahko na enem računalniku v enem brskalniku glasoval za svoje favorite ter svoje odločitve do preteka dveh ur popravljal. Način se je izkazal kot uspešen in smiseln za nadaljnjo uporabo na drugih primerih. S tovrstno programsko nadgradnjo sistema CONSUL je globalna skupnost razvijalcev participativnih proračunov dobila novo dodano vrednost.
Čeprav se z objavo rezultatov zaključuje obdobje izbiranja in glasovanja, se sam projekt nadaljuje v letu 2019, ko bo Občina Kranjska Gora predloge uresničevala ter k slednjemu privabila in vključila mlade prebivalce.
Slovenski partner projekta Odločanje in mladi v Alpah (GaYA) je Občina Idrija, ki želi v sodelovanju s sedmimi partnerji iz petih različnih alpskih držav izboljšati kakovost demokratičnih procesov v alpskem prostoru z vključevanjem mladih v regionalno upravljanje. Na petnajstih pilotnih območjih od Francije do Slovenije (npr. Kranjska Gora) testira nove pristope k vključevanju mladih v sprejemanje odločitev na lokalni ravni ter usposablja odločevalce in načrtovalce politik za aktivnejšo in mladim bolj prijazne participatorne procese.
Aktivnosti so sofinancirane s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj prek Interreg programa sodelovanja Območje Alp ter Občine Idrija in Občine Kranjska Gora. Več na: http://www.alpine-space-eu/gaya
Več informacij o aktivnostih: Vlasta Skumavc Vrabič, vlasta.skumavc@kranjska-gora.si ali 04 58 09 809.
Več informacij o tehničnih rešitvah in izpeljavi proračuna: Matevž Straus, matevz.straus@idrija.si, 05 37 34 508.
O projektu GaYA:
V sodelovanju osmih partnerjev iz petih različnih držav si projekt Odločanje in mladi v Alpah (GaYA) prizadeva povečati kakovost demokratičnih procesov v alpskem prostoru s krepitvijo vključevanja mladih v odločanje in razvojem novih načinov za odločevalce. Projekt sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj prek Interreg programa sodelovanja Območje Alp ter podpira Služba Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko.
Več: http://www.alpine-space.eu/gaya