Podčrtaj povezave Debelejša pisava Povrni začetne nastavitve
Zemljevid strani Izjava o skladnosti (ZDSMA)
Na Razvojni agenciji Zgornje Gorenjske in Občini Kranjska Gora se zavedamo, da bo prav podjetnost, ustvarjalnost in inovativnost v prihodnosti ključnega pomena. Zato se trudimo spodbujati podjetnost že v osnovnih šolah z vključitvijo učencev v podjetniške krožke.
V okviru Podjetniškega krožka so učenci iz OŠ 16. decembra Mojstrana pridno spoznavali svet podjetništva in se učili poslovnega bontona. Pogovarjali so se o uspešnih podjetnikih in kakšne so njihove osebnostne lastnosti. Izvedeli so, da je zelo pomembna pozitivna naravnanost podjetnika, ki vsekakor vpliva na delovanje podjetja. Izdelali tudi svoje poslovne vizitke, ki so jih izmenjali s sošolci. Njihova mentorica je uspešna podjetnica Tania Oblak Košir, ki prav tako s svojimi izkušnjami in znanjem lahko veliko doprinese pri spodbujanju podjetništva med mladimi. Vsi skupaj so obiskali tudi podjetnico Moniko Jereb - FRIZERSKI SALON MONIKA JEREB KLINAR S.P. in PIZZERIJO IN BAR KOT. Mladi podjetniki so zelo prijetni, vedoželjni, kreativni in že razmišljajo o skupni poslovni ideji. Na enem izmed srečanj jih je obiskala tudi SPOT svetovalka za podjetništvo Hermina Biščević ter jim skozi igro predstavila postopek registracije podjetja ter podporno podjetniško okolje.
OPIS PROJEKTA PODJETNIŠKI KROŽKI:
Na Razvojni agenciji Zgornje Gorenjske in občinah Zgornje Gorenjske: Občina Kranjska Gora, Občina Jesenice, Občina Gorje, Občina Bled, Občina Bohinj, Občina Žirovnica, Občina Radovljica se zavedamo, da bo prav podjetnost, ustvarjalnost in inovativnost v prihodnosti ključnega pomena. Zato se trudimo spodbujati podjetnost že v osnovnih šolah z vključitvijo učencev v podjetniške krožke, ki učencem omogočajo:
Razvijanje podjetniških veščin: Učenci se naučijo osnov podjetništva, kot so načrtovanje, organizacija, vodenje in trženje. Te veščine so uporabne ne le v poslovnem svetu, ampak tudi v vsakdanjem življenju. Za svojo podjetniško idejo napišejo poslovni načrt in s prodajo tudi nekaj zaslužijo.
Izboljšanje finančne pismenosti: Spodbujanje razumevanja finančnih vidikov podjetništva, vključno z osnovami poslovnih financ, izračunom stroškov, prihodkov, dobička.
Sodelovanje v skupini: Učenci se učijo sodelovati v skupini, kar je pomembna veščina tako v šolskem okolju kot tudi v kasnejšem poklicnem življenju. Sodelovanje spodbuja izmenjavo idej, razmišljanj ter razvija sposobnost komunikacije.
Razvijanje samostojnosti in odgovornosti: Učenci v podjetniških krožkih imajo priložnost prevzemati odgovornost za svoje projekte. To spodbuja samostojnost, samoiniciativnost in razvoj vodstvenih sposobnosti.
Razvoj samopodobe: Uspehi in izzivi, ki jih doživijo učenci v podjetniških krožkih, lahko pozitivno vplivajo na njihovo samopodobo. Razvijanje lastnih idej in njihova realizacija lahko prineseta občutek dosežka.
Povezovanje z lokalnimi podjetniki in podpornimi inštitucijami: Učenci imajo priložnost pridobiti praktične izkušnje in se srečati z realnostjo poslovnega sveta. To jim omogoča boljše razumevanje, kako delujejo podjetja, podporne inštitucije, prijazne podjetnikom, in kako se lahko sami vključijo v podjetništvo. Povezujemo se z občine/oddelek za gospodarstvo, RAGOR/Slovenska poslovna točka (SPOT) in RAGOR/EU info točka, obrtne zbornice/DIGI INFO točke za digitalizacijo, upravne enote (SPOT),
Pripravo na prihodnost: Podjetniški krožki učencem lahko pomagajo pri pripravi na prihodnost, bodisi s spodbujanjem podjetniške kariere bodisi z razvijanjem veščin, ki so vsestransko koristne na različnih poklicnih poteh.
Projekt podjetniški krožki izvajamo na 11 osnovnih šolah, financirajo pa ga vse občine na območju Zgornje Gorenjske.
Zapisala:
Hermina Biščević
Koordinatorka projekta Podjetniški krožki na osnovnih šolah na območju Zgornje Gorenjske
Projekt financira Občina Kranjska Gora